Cvokotanje zubima umesto vrelih glava: redovna ventilacija sada je deo školske rutine tokom časova. Koliko god ovaj korak bio razuman i neophodan, kašalj i prehlade mogu se brzo pojaviti zimi zbog niskih temperatura. Saznajte ovde koje vrste kašlja postoje i kako ih lečiti.
Kašalj je jedan od najčešćih simptoma respiratornih bolesti kod dece i prisutan je gotovo kod svake infekcije respiratornog trakta.
Kašalj može biti akutan, trajati do tri nedelje i najčešće se javlja tokom respiratorne infekcije ili nakon infekcije, ili hroničan, koji traje duže od tri nedelje.
Po kvalitetu, kašalj može biti suv (iritirajući) ili produktivan (vlažan). Suvi, iritirajući kašalj je najčešći tip kašlja kod dece. Kao što mu ime sugeriše, dete ne iskašljava ništa.
Suvi kašalj kod beba i male dece najčešće je posledica curenja sekreta iz nosa niz grlo. Sekreti iritiraju receptore za kašalj, posebno noću kada dete leži. Kašalj pri buđenju, uveče pre spavanja i tokom prvog sata sna obično je zbog kašlja izazvanog curenjem sekreta iz nosa. Beba proguta sekret, a zatim ga izbaci povraćanjem ili stolicom. Prolongirani kašalj oštećuje sluznicu respiratornog trakta, pogoršavajući simptome, a kašalj može biti veoma uporan, remeteći san i hranjenje deteta. Neki respiratorni virusi uzrokuju povećanu produkciju sekreta i oštećenje sluznice, “otkrivajući” receptore za kašalj, što dovodi do suvog kašlja. Tako je infekcija gornjeg respiratornog trakta (virusna ili bakterijska) čest uzrok akutnog iritativnog kašlja.
Suv, promukao (laringealni) kašalj uzrokovan laringitisom – upalom sluznice grkljana i glasnih žica, koju mogu izazvati virusi i bakterije. Virusni laringitis karakteriše zviždanje pri udahu i nije praćen groznicom. Bakterijski laringitis prati groznica i opšta malaksalost deteta i zahteva hitnu hospitalizaciju.
Suv kašalj praćen “sviranjem” u plućima ukazuje na bronhokonstrikciju, odnosno suženje srednjih i malih disajnih puteva. Ovaj tip kašlja je tipičan za napad astme i bronhiolitis kod beba.
Uporan, suv kašalj, gotovo konstantan, javlja se kod pleuritisa, a takođe može biti izazvan prisustvom stranog tela u disajnim putevima. Najčešće je posledica aspiracije hrane u gornje disajne puteve.
Vlažan ili produktivan kašalj tipičan je za upalu donjeg respiratornog trakta. Izazvan je stvaranjem velike količine sekreta u srednjim i malim disajnim putevima ili u plućnom tkivu. Ovaj tip kašlja je koristan jer dovodi do izbacivanja sekreta.
Hronični kašalj traje duže od 3 nedelje. Obično se javlja kod dece sa povećanom bronhijalnom reaktivnošću. Može se javiti kod dece bez organske bolesti pluća (astmatični kašalj, curenje iz nosa) i kod dece sa hroničnom bolešću pluća (cistična fibroza, imunodeficijencija, strano telo).
Kako lečiti kašalj?
Specifična terapija ima za cilj da se reši uzrok – na primer, lečenje respiratorne infekcije. Antibiotici se daju samo za dokazane bakterijske infekcije. Uzročnik prehlade obično je jedan od respiratornih virusa, i oni se ne leče antibioticima.
Simptomatska terapija ima za cilj da olakša kašalj koji ometa normalan život deteta i uključuje upotrebu lekova (sintetičkih i biljnih) i dijetetskih suplemenata. Lekovi koji se koriste uključuju mukolitike, ekspektoranse i antitusike. Biljni preparati često se sastoje od kombinacija biljaka poput bršljana, sleza, jagorčevine i nane.
Izbor proizvoda zavisi od uzroka kašlja.
Budući da je postnazalno slivanje iz nosa čest uzrok kašlja kod dece ispod 2 godine, s kašljem može pomoći čišćenje nosa fiziološkim rastvorom ili aspiratora.
Pri lečenju hroničnog kašlja, potrebno je mobilizovati sekret i olakšati njegovo iskašljavanje. Često se koriste antihistaminici, nazalni i inhalacioni kortikosteroidi. Supresori kašlja, koji deluju na receptore ili centar za kašalj, rezervisani su za teže slučajeve i daju se samo na preporuku lekara, dok se uopšte ne daju deci mlađoj od 2 godine.
Biljni preparati koji pomažu kod kašlja uključuju ekstrakt lista bršljana, koji je prirodni bronhodilatator, a takođe pokazuje mukolitičko, ekspektorantsko, antivirusno i antibakterijsko dejstvo. Ekstrakt lista bršljana razređuje gust bronhijalni sekret, podstiče njegovo izbacivanje, olakšava disanje i iskašljavanje, te umiruje iritantni kašalj. Zato je bršljan dobar izbor za decu kada je često teško odrediti vrstu i uzrok kašlja.
To ne bi trebalo da bude tako, ali stvarnost je drugačija. Veliki broj dece ima blagu prehladu s kašljem, bez povišene temperature, i njihovo opšte stanje je dobro. Ako dobiju temperaturu ili im se opšte stanje pogorša, trebalo bi da izbegavaju grupne aktivnosti.
Može li dete s kašljem ići u vrtić?
To ne bi trebalo, ali realnost je drugačija; neki roditelji nemaju drugo rešenje nego da pošalju decu u vrtić. Mnoga deca imaju blagu prehladu s kašljem, bez povišene temperature, i njihovo opšte stanje je dobro. Ako dobiju temperaturu ili im se opšte stanje pogorša, ne bi trebalo da učestvuju u grupnim aktivnostima.